Latvijā sulu patēriņš gadā veido 11 miljonus litru

Sulu ekspertu padome norāda, ka no visām Baltijas valstīm Latvijā vismazāk gadā izdzer sulas - aptuveni 11 miljonus litru. Lietuvā izdzer 14 miljonus litru, bet Igaunijā - 13 miljonus litru. Jāmin, ka sulu dzeršanas tradīcijas Latvijā pēdējos gados saglabājušās līdzīgas, nemainoties sulu patēriņam.

Šobrīd Latvijā mēs par maz uzturā uzņemam augļus un dārzeņus, kas ir viena no svarīgākajām produktu grupām uzturā. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem iedzīvotājiem ik dienu ir jāuzņem vismaz 5 porcijas dārzeņu, augļu un ogu, kas kopā veido aptuveni 400 – 500 gramus. Saskaņā ar uztura speciālistu rekomendācijām vienu porciju dienā var veidot glāze sulas.

Andis Brēmanis, Sulu ekspertu padomes pārstāvis un Latvijas Diētas ārstu biedrības vadītājs: “Mums ir jāseko citu valstu piemēram un ikdienu jāidzer viena glāze augļu vai dārzeņu sulas. Sulu dzeršanas tradīcijas Latvijā tikai veidojas līdz ar izpratnes par veselīgu uzturu veidošanos. Tomēr esam sasnieguši jau atzīstamus rezultātus un paradumu maiņu, jo sulu patēriņš pēdējos gados ir stabils.”

Saskaņā ar Eiropas Augļu un sulu asociācijas apkopojumu1 kopējais Eiropas Savienības valstu sulas patēriņš 2016.gadā bija 6 miljardi litri. Lielākie sulu patērētāji pēc kopējā apjoma ir Vācija, Francija, Lielbritānija, Spānija un Polija.

Līga Sakne, SIA “CIDO Grupa” eksperte: “Kaut arī Latviju nevaram uzskatīt par sulu lielvalsti, tomēr sulu patēriņš pēdējā gadā ir pieaudzis salīdzinājumā ar iepriekšejo, ņemot vērā vēl nesenās sulu dzeršanas tradīcijas.

Dr.sc.ing. Solvita Kampuse, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes docente: "Saskaņā ar mūsu veiktajiem pētījumiem par veikalā norpērkamajām paku sulām, to iekļaušana ikdienas uzturā ļauj uzņemt organismam tik nepieciešamās minerālvielas un bioaktīvos savienojumus, kā arī tām piemīt labas spējas neitralizēt kaitīgos brīvos radikāļus. Saskaņā ar pētījumiem katrai no tām piemīt savas unikālālās īpašības, tāpēc uzturā tās ieteicams lietot dažādas."

* European Fruit Juice Association, 2017 Liquid Fruit Market Report.